Arama

Bonafide markasıyla doğaya destek oluyor

15 yaşındaki 10’uncu sınıf öğrencisi Natalie Akdemir, dünyada nesli tükenen koala ve pandaların yanı sıra insanların çok daha sürdürülebilir bir geleceğe sahip olması sürecine yön veren arıları koruyabilmek için Bonafide markasını yarattı.

01/04/2021 00:00 | Son Güncelleme : 12/07/2024 19:55 | Okunma Sayısı : 16 | Haber Merkezi


Bonafide markasıyla doğaya destek oluyor

Arı, koala ve panda figürlerinden oluşan 30 gümüş kolye tasarlayan Akdemir, elde ettiği gelirin yüzde 20’sini WFF’ye bağışlayacak.  Yeni nesli sosyal faydaya, sürdürülebilirliğe, yaratıcılığa ve tasarıma yönlendirebilmenin sırrı, eğitimden geçiyor. Öğrencilerin özel yeteneklerini keşfe debilmelerine, sadece kendilerine değil; dünyada yaşayan farklı insanlara ve canlı türlerine destek olabilme heveslerini teşvik etmeye yönelik programlar kurgulayabilmenin önemi gün geçtikçe artıyor. Bu özel yeteneklerden biri de 15 yaşındaki Natalie Akdemir. Alkent’te yaşayan, İstanbul International Community School (IICS) 10’uncu sınıf öğrencisi olan Akdemir, özel bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında panda, koala ve arı olmak üzere 3 canlıyı yansıtan 30 gümüş kolye tasarladı.

 “Sıfırdan bir ürün tasarlamak gerçekten çok özel bir his.  O süreç boyunca farklı bir mutluluk yaşadım. Aklımdan geçen ürünle, nihai olarak öne çıkan tasarım, tüm beklentilerimi karşıladı.”

 PANDA, KOALA VE ARI FİGÜRLÜ GÜMÜŞ KOLYELER

Ağustos 2020’de okullar açılır açılmaz, öğrencilerden farklı bir konuya dikkat çekecek bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmeleri istendiğinde, Natalie Akdemir; hem nesli tükenmekte olan hem de insanlığın hayatını sürdürebilmesinde büyük öneme sahip olan 3 hayvan seçerek, üç farklı gümüş kolye tasarımına ağırlık verdi: Panda, koala ve arı… 2020’de Avustralya’da yaşanan orman yangınlarında pek çok koalanın hayatını kaybetmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu dile getiren Akdemir, sadece koalaları değil, panda ve arıları da korumak adına bu girişimde bulunduğunu belirtiyor.

ÜRÜNLER, ARALIK 2020’DE TAMAMLANDI

Bu süreç doğrultusunda önce kapsamlı bir araştırma yapan, konusunu belirleyen ve seçtiği 3 hayvanın yer aldığı kolye tasarımlarını bilgisayar ortamında gerçekleştiren Natalie Akdemir, markasına ise BonaFide adını verdi. @bonafidejewelry Instagram hesabıyla hedef kitlesine ulaşan Akdemir, “Ürünler, Aralık 2020’de tamamlandı. Tasarlanan modellerin üretimi konusunda, Dora International şirketinden destek aldım ve üretim sürecinin tüm aşamalarına dahil oldum. Şu an için tasarlanan 30 kolye satıldıktan sonra gelecek paranın yüzde 20’si ise World Wide Fund for Nature’a (WWF-Dünya Doğayı Koruma Vakfı) bağışlanacak.

Bu kapsamda dünya genelindeki panda, koala ve arıların yaşam kalitesinin yükseltilmesine destek olmayı arzu ediyorum. Tasarlanan modellerin tanıtımı konusunda ise Altınbaş markasından destek aldım. Kolyelerim, Altınbaş’ın Nuruosmaniye şubesinde sergileniyor. Benden 15 tane kolye satın aldılar. Bende de 15 kolye kaldı” diyor. Okuldaki diğer öğrenci arkadaşlarının da önemli projeler geliştirdiğini söyleyen Akdemir, bu sürecin kendisini geliştirdiğini ve farklı bir ufuk açtığını belirtiyor. Tasarım sürecinde zorlandığını ama çok şey de öğrendiğini ifade eden Akdemir, “Sıfırdan bir ürün tasarlamak gerçekten çok özel bir his. O süreç boyunca farklı bir mutluluk yaşadım. Aklımdan geçen ürünle, nihai olarak öne çıkan tasarım, tüm beklentilerimi karşıladı” yorumunda bulunuyor. Gelecekte dermatolog olmayı hayal eden Natalie Akdemir, bundan sonraki süreçte de doğayı korumak ve farklı koşullardaki bireylere yardımcı olmak adına farklı oluşumlarda yer alacağını dile getiriyor.

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bonafide markasıyla doğaya destek oluyor

Bonafide markasıyla doğaya destek oluyor

15 yaşındaki 10’uncu sınıf öğrencisi Natalie Akdemir, dünyada nesli tükenen koala ve pandaların yanı sıra insanların çok daha sürdürülebilir bir geleceğe sahip olması sürecine yön veren arıları koruyabilmek için Bonafide markasını yarattı.

3 yıl önce
Tepekentli Kadınlar İçin Sirtaki Keyfi Başlıyor!

Tepekentli Kadınlar İçin Sirtaki Keyfi Başlıyor!

Her yaş grubuna göre birbirinden farklı etkinlikler organize eden Tepekent Toplu Yapı Yönetimi, sitenin hanım sakinlerine yönelik etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor.

3 gün önce
Yorumlar