Arama

Büyükçekmece Atatürk Devrimleri Müzesi

Atatürk’ün doğduğu evin birebir örneği olan bu eser, interaktif sunumları ve teknolojik altyapısıyla geleneksel müze anlayışını bambaşka bir boyuta taşıyor. Atatürk Devrimleri Müzesi’nde tarihe dokunup devrimlerin izlerini sürecek ve eşsiz bir deneyim yaşayacaksınız!

07/07/2024 17:12 | Son Güncelleme : 12/07/2024 20:56 | Okunma Sayısı : 39 | Haber Merkezi


Büyükçekmece Atatürk Devrimleri Müzesi

 

Büyükçekmece’den geçmişle günümüzü birbirine bağlayan iki müthiş eserden sizlere ilk tanıtacağımız yapı Atatürk Devrimleri Müzesi olacak. Atatürk’ün, Selanik’te dünyaya geldiği evin birebir örneği olan bu müze teknolojik altyapısı ve interaktif sunumlarla geleneksel müze anlayışından ayrılıyor. Haydi gelin, Atatürk Devrimleri Müzesi’ne birlikte göz atalım. En azından siz bu eşsiz deneyimi yerinde yaşayana kadar…  

PEMBE BOYALI KÖŞK’ÜN HİKÂYESİ

Selanik'in tarihî dokusunda, büyük bir öneme sahip olan Pembe Boyalı Köşk, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyaya geldiği mekândır. Köşk, 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir ve o dönemde Selanik'in önemli bir semti olan Koca Kasım Paşa Mahallesi'nde bulunmaktadır. Adını, dış cephesinin pembe renge boyanmasından alan köşk, o zamanların mimari tarzını yansıtan zarif detaylara sahiptir.

Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi, 1878 yılında bu eve taşınmıştır. Atatürk ise 1881’de, evin ikinci katındaki ocaklı odada dünyaya gözlerini açmıştır. Diğer kardeşleri hayatını kaybettiği için, Atatürk kız kardeşi Makbule ile bu evde büyümüş, ilk gençlik yıllarını da Pembe Boyalı Köşk’te geçirmiştir. Atatürk’ün evin teras katında kuş beslediği de bilinmektedir.

Selanik Belediyesi 1836 yılında evi satın alarak Atatürk’e hediye etmiştir. Pembe Boyalı Köşk, 10 Kasım 1953 senesinde törenle açılmış ve ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. 

ATATÜRK DEVRİMLERİ MÜZESİ’NİN HİKÂYESİ

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te dünyaya geldiği evin birebir örneğinin temeli 2020 yılının Ekim ayında atıldı. Büyükçekmece Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı onuruna hayata geçirilen Atatürk Devrimleri Müzesi’nde Büyükçekmece halkının da emeği var. İnşaat sürecine, Büyükçekmeceliler de ‘Büyük İmece’ sloganıyla destek verdi. Ve bu benzersiz müze 2024 yılında düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

ATATÜRK DEVRİMLERİ MÜZESİ’NİN BÖLÜMLERİ

·        Ana Salon

·        Bağımsızlıklar ve Özgürlükler Odası

·        Fotoğraf Odası

·        Gelişen Türkiye Odası

·        İnteraktif Çocuk Oyun Alanı

·        Mavi Vatan Sinema Salonu

·        Türkiye’nin Toprakları

·        Zübeyde Hanım Odası

TEKNOLOJİ VE TARİH İÇ İÇE

·        ATATÜRK’LE KARŞI KARŞIYA: Müzenin giriş katında, ziyaretçileri Atatürk karşılıyor. Hologram teknolojisi ile üç boyutlu olarak karşımıza çıkan Ata’mız, 10. Yıl Nutku’nu, kendi sesiyle bu kez sizlere hitaben okuyor.  

·        MAVİ VATAN SİNEMA ODASI: Ziyaretçiler, bu bölümde izledikleri filmlerle hem görsel hem de bilgi dolu tarihi bir yolculuğa çıkıyor.

·        ZÜBEYDE HANIM ANLATIYOR: Atatürk’ün hayata gözlerini açtığı ‘ocaklı oda’ da sizleri Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi’nin balmumu heykelleri karşılıyor. Hatta Zübeyde Hanım, interaktif bir şekilde Pembe Boyalı Köşk’ün hikâyesini ziyaretçilere anlatıyor.  

·        BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ CANLANDIRILIYOR: İstiklal Savaşı’nın kesin bir Türk zaferi ile sonuçlanmasını sağlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Atatürk Devrimleri Müzesi’nde canlandırılıyor. Müzede oluşturulan özel alanda, ziyaretçiler, kendilerini 26-30 Ağustos 1922 tarihinde ve tabii ki Dumlupınar’da buluyor.

·        81 İLİN TOPRAĞINDA YÜRÜYEBİLİRSİNİZ: Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinden getirilen topraklar, Atatürk Devrimleri Müzesi’nin ikinci katının zemininde sergileniyor.  

İNTERAKTİF EKRANLAR: Atatürk Devrimleri Müzesi’nin farklı noktalarında yer alan interaktif ekranlarda, ziyaretçiler Kurtuluş Mücadelesi’nin farklı süreçlerine ve çeşitli tarihi dönemlere yolculuk yapma fırsatı yakalıyor.

 

Etiketler : büyükçekmece atatürk devrimleri müzesi büyükçekmece atatürk devrimleri müzesi
Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Büyükçekmece Atatürk Devrimleri Müzesi

Büyükçekmece Atatürk Devrimleri Müzesi

Atatürk’ün doğduğu evin birebir örneği olan bu eser, interaktif sunumları ve teknolojik altyapısıyla geleneksel müze anlayışını bambaşka bir boyuta taşıyor. Atatürk Devrimleri Müzesi’nde tarihe dokunup devrimlerin izlerini sürecek ve eşsiz bir deneyim yaşayacaksınız!

5 gün önce
Yorumlar