Arama

Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

İleriki nesillere katma değeri yüksek organizasyonlar bırakıp topluma fayda sağlayacak işler yapmak istiyorum. Hedefimiz çok para kazanmak değil, kazandıklarımızı daha çok kişiyle paylaşabilmek.

04/03/2022 13:20 | Son Güncelleme : 12/07/2024 21:40 | Okunma Sayısı : 20 | Haber Merkezi


Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

Türkiye’nin en genç ve başarılı kadın yöneticilerinden Flokser Kimya şirketinin Genel Müdürü Ekin Tükek ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ekonomist dergisinin “En Güçlü 50 Kadın CEO” listesinde 27’inci sırada yer alan Ekin Hanım’a, kültürel miras ve eğitim ile ilgili sosyal sorumluluk projelerine desteklerinden, gelecekte kendini nerede gördüğüne kadar çeşitli sorular yönelttik, birbirinden değerli cevaplar aldık. Söyleşimizi tamamlayıp ekip olarak otomobilimize bindiğimizde birbirimize söylediğimiz şey ise şu oldu: Türkiye ileride daha iyi bir yerde olacaksa, bunda Ekin Tükek gibi yöneticilerin emeği büyük olacak… Biz bu söyleşiden çok keyif aldık. Eminiz okuyunca siz de bizlerle aynı duyguları paylaşacaksınız.

 

EKİN HANIM BARSELONA’DA MBA YAPMIŞ, LONDRA’DA YAZ OKULUNA GİTMİŞ BİRİ OLARAK TÜRKİYE’DEKİ VE YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR GÖRDÜNÜZ?


Koç Üniversitesi’nde kimya okudum. Sonrasında MBA yapmak üzere Barcelona’ya gittim. Barselona gerçekten çok güzel bir yer. Eğitimin dışında sosyal anlamda da beni mutlu eden bir nokta. Keyifli bir yüksek lisans dönemi geçirdiğimi söyleyebilirim. Yurt dışında ve Türkiye’deki eğitim süreçlerime kadın gözüyle bakacak olursam, belki eğitim tarafında değil ama sosyal yaşam açısından büyük farklılıklar var. Orada genç bir kadın olarak, öğrenci olarak daha farklı bir sosyal yaşamın içerisine giriyorsunuz. Bir bakıma Barselona’da insanlar çok daha rahat ve daha güvenli bir ortamda sosyal hayata karışabiliyor. Ancak bunu Türkiye’nin kapatamayacağı bir farklılık olarak da görmüyorum.

 

NE GİBİ FARKLILIKLAR GÖZLEMLEDİNİZ?


Eğitim kalitesi açısından bakıldığında ise Türkiye’nin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle de sayısal derslerde… Barselona’da bana sürekli olarak, “Size bunları öğretiyorlar mı?” tarzında sorular geliyordu. Örneğin MBA sırasında sınavlardan bir tanesinde, istatistik dersinde 100 puan alarak okul birincisi olmuştum. Çünkü Koç Üniversitesi’nde çok iyi bir sayısal altyapım oluşmuştu. Bu nedenle Türkiye’nin eğitim alanında çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Aslıda eğitim içeriklerine de baktığımızda Türkiye’nin lisede de daha ağır olduğunu görüyorum. Bu belki de oralardaki eğitim sisteminin sosyallikle beraber ilerlemesi nedeniyle böyledir. Orada dersleri biraz daha sindirerek veriyorlar. Ancak şunu tekrar ifade etmeliyim ki, sayısal altyapı kısmında Türkiye eğitimde çok daha iyi.


TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ VE BAŞARILI KADIN YÖNETİCİLERİNDEN BİRİSİNİZ. BU DURUM EKONOMİST DERGİSİ TARAFINDAN DA TESCİLLENDİ. BAŞARINIZI NEYE BAĞLIYORSUNUZ?


Bence bu ciddi bir ekip çalışması. Aslında tek başıma yaptığım bir şey değil. Ailemin ve çalışma arkadaşlarımızın yıllara dayanan bir sanayi birikimi var. Bu birikimin üzerine, aldığım eğitimlerle vizyonumuzu daha da geliştirmek ve içeride bir kurum kültürü oluşturmak için çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu çalışmalara iyi bir ekip de katkı verince başarı zaten geliyor. Kısacası, bunun kişisel özelliklerden çok ekip ve şirket olarak kazanılmış bir başarı olduğunu düşünüyorum.

 

ekin-tukek-flokser-kimya-copy-1-600x448-i668a6d18e3ca2.jpg


PEKİ İŞ DÜNYASINDA KADINLARIN DEZAVANTAJLARININ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERDEN MİSİNİZ?

 

Profesyonel yaşamda kadınların avantajlı olduğunu düşünüyorum. Şirketimizde ağırlıklı olarak beyaz yakalı kadınlar yönetim kadrosundalar. Yine yönetim kadrosunda yüzde 50’ye yakın bir kadın oranına sahibiz. Kadınlar özverili ve disiplinli çalışıyorlar. İş hayatıyla özel hayatı dengelemek zaten muhteşem bir planlama yeteneği ve disiplin gerektiriyor. Erkeklerin bazen daha kaçak oynadığını görebiliyoruz. Kadınların birçok şeyi bir arada yapabilme, düşünebilme, detayları görebilme ve en önemlisi de bunların tamamını koordine edebilme yetisi, bence büyük bir artı. Yeter ki fırsat eşitliği sağlansın.

 

FIRSAT EŞİTLİĞİ NOKTASINDA KADINLARA YÖNELİK SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİZ VAR MI?

 

Flokser Kimya olarak sosyal sorumluluk projelerinde ya da verdiğimiz burslarda kadın erkek ayrımı yapmıyoruz. Genel bir sorumluluk anlayışı içinde bakıldığında bu toplumun erkek çocuklarının da en az kız çocukları kadar desteğe ihtiyacı var. Burada bence kız erkek ayrımı yapılmamalı. Dezavantajlı bölgelerdeki dezavantajlı çocuklara destek sağlanması gerekiyor. Pozitif ayrımcılık gibi pembe ve süslü pazarlama terimlerini zaman zaman kırıcı buluyorum. Burada önemli olan fırsat eşitliği ve cinsiyetten bağımsız değerlendirme ihtiyacı. Biz de şirkette bunu yapıyoruz. Bu sağlandıktan sonra kimsenin cinsiyeti nedeniyle önyargılarla değerlendirilmemesi gerektiği anlayışıyla çalışıyoruz. Ancak kadınlara yönelik ekstra bir proje olursa da içinde yer almaktan mutluluk duyarız. Geçmişte benzer projelerde yer almıştık.


ÖĞRENCİLİK YILLARIIZDA ARKEOLOG OLMA İDEALİNİZ VARDI FAKAT ŞU AN ÇOK BAŞARILI BİR YÖNETİCİ KONUMUNDASINIZ. TARİHE VE ARKEOLOJİYE OLAN İLGİNİZ NE DURUMDA?

 

Son olarak geçen haziran ayında iki yıllık olan İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nü bitirdim. İlgi alanım arkeolojiyle ilgili bir bölüm. Bu bölümü okumak, aynı zamanda şirketteki sosyal sorumluluk projeleri için de benim adıma iyi bir altyapı sağladı. Gönlümde kalan bir ukde olarak değil ama arkeoloji ve tarihin sürekli içinde olacağım. Şirket olarak bu yönde ilk kez bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdik ve bundan dolayı mutluyum. Bu konuda okumalar yapmaya devam ediyorum. Ayrıca tarih ve arkeoloji hakkında iyi bir kitap koleksiyonu yapmayı hedefliyorum.

 

ekin-tukek-flokser-3-copy-600x448-i668a6d1811f52.jpg
İmtiyaz sahibimiz Leyla Peker, Ekin Tükek ile... 

HAYATINIZDA ASLA UNUTAMAYACAĞINIZ BİR ANINIZ VEYA BİR KIRILMA NOKTASINI ALKENT YAŞAM OKURLARIYLA PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?


Bir ürün sevkiyatında bir problem yaşamıştık. Nakliye sürecinde bizden kaynaklı olmayan bir nedenle sevkiyatı yapan aracı bağlamışlardı. Müşteri ürün bekliyor ama nakliye firması kaynaklı problemden dolayı arabamız bağlanmış. Sonrasında arabamızın bir anda bırakıldığını söylediler. Bir ceza yemedik ve aksine teşekkür mektubu aldık. Orada bu işlemlerle ilgilenen yetkili kişi bakıyor ve nakliye aracındaki ürünlerin Flokser’e ait olduğunu görüyor. Ceza kesmeme yetkisi de var ve tabii ki legal bir durum. O kişi, “Ben Flokser’e ceza kesemem” diyor. Meğer eşi kanser hastasıymış ve Okmaydanı’nda tedavi görüyormuş. Tedavi gördüğü ünitenin de bizim şirketimizin destekleriyle yapıldığına dair bir plaket varmış. Kendisi, eşiyle her tedaviye gittiğinde o plaketi görüp Flokser’i tanıyor. Orada fatura üzerinde ismimizi görünce bize ceza değil, bir teşekkür yazısı gönderdiler. Bu anı bizim için gerçekten de çok derin anlamlar barındırıyor.

 

ÖNCELİKLE BİZE VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SİZE SON SORUMUZ ŞU OLACAK: GELECEKTE BELKİ BİR 20 YIL SONRA EKİN TÜKEK KENDİNİ NEREDE GÖRÜYOR?

 

İleriki nesillere katma değeri yüksek organizasyonlar bırakıp topluma fayda sağlayacak işler yapmak istiyorum. Topluma ve çevreye yararlı olmak önceliklerimden. Bu şirketi de insanlara faydalı olabileceğim bir araç olarak görüyorum. Hedefimiz daha çok kazanmak değil, kazandıklarımızı daha çok paylaşabilmek. İnsanların hayatına dokunabilecek sosyal sorumluluk projelerinde yer almak ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Kültürel miras ve dezavantajlı bölgelerdeki çocukların eğitimi noktasında, ileride STK’larda daha fazla zaman geçirebilirim.

Etiketler : flokser kimya ekin tükek alkentyaşam
Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

İleriki nesillere katma değeri yüksek organizasyonlar bırakıp topluma fayda sağlayacak işler yapmak istiyorum. Hedefimiz çok para kazanmak değil, kazandıklarımızı daha çok kişiyle paylaşabilmek.

2 yıl önce
Duygularımıza notalarla yön veren usta: Cahit Berkay

Duygularımıza notalarla yön veren usta: Cahit Berkay

Hayat anlayışınız, siyasi görüşünüz ne olursa olsun bazı sanatçılar muhakkak dokunur kalbinize. Yaşamın bir yerinde illa ki çıkarlar karşınıza. Alkent Yaşam’ın bu sayısında zihnimize kazınan eşsiz melodilerin sahibi Vahit Berkay ile buluştuk. Dev sanatçı, bu kez notalarla değil, müthiş bir yaşam hikayesiyle değdi yüreklerimize.

1 yıl önce
Toskana Vadisi doğa dostu projelerle canlanıyor

Toskana Vadisi doğa dostu projelerle canlanıyor

Toskana Vadisi Evleri’nin yeni yönetiminin hayata geçirmeyi hedefledikleri çevre dostu projelerini Ümit Rüstem Zorlu’dan dinledik. Ümit Bey’in, Toskana’ya özel planlarına kulak verdiğimizde, söz konusu projelerin tüm Türkiye’ye yayılmasını arzuladık.

2 yıl önce
Yorumlar