Arama

Göklerin sahipleri Türkiye’nin misafirleri!

Büyükçekmece’nin asil yazlıkçıları leylekler çoktan yuvalarına döndü. Türkiye sadece leylekler için değil birçok göçmen kuş için bir köprü, bir mola yeri, bir yaşam alanı ve her şeyden önce bir yaşam mücadelesinin merkezi.

07/07/2024 16:15 | Son Güncelleme : 12/07/2024 19:28 | Okunma Sayısı : 21 | Haber Merkezi


Göklerin sahipleri Türkiye’nin misafirleri!

Havalar ısınmaya yüz tuttuğunda Büyükçekmece ilçesinin Karaağaç Mahallesi’nde elektrik direğinin üstüne yuva yapan leylekler, yol genişletme çalışmasına rağmen korunan yuvalarına bu yıl bir kez daha geldi. Büyükçekmece Belediyesi ekiplerinin özeni sayesinde yol yenileme çalışmalarında hiçbir şekilde doğal düzenleri bozulmayan leylekler iki farklı direğe yuvalarını kurarak yavrularıyla birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Peki farklı mevsimlerde ülkemizi tercih eden göklerin hâkimlerine göz atmaya ne dersiniz? İşte birbirinden özel altı farklı kuş türü ve onların Türkiye hikâyeleri... 

 

leylek-i668a959728f84.jpg

 

Gökyüzünün asil devleri:
LEYLEKLER

Mart ayında Afrika’dan gelen leylekler, Hatay’dan Anadolu’ya giriş yaparak ilkbaharı müjdeliyorlar. Her adımda yaşamın yeniden doğuşunun habercisi olan bu kuşlar, İstanbul ve Trakya üzerinden Avrupa’ya doğru yolculuklarına devam ediyorlar. Kanat çırpmadan uzun mesafeler kat etmeyi başaran bu devler, sıcak hava termallerine ihtiyaç duydukları için deniz üzerinde uçmuyor, karadan uzaklaşmıyorlar. Her leylek, binlerce kilometrelik yolculuğunda, neslinin devamını sağlamak için canla başla mücadele ediyor.


kucuk-akbaba-i668a95b0df237.jpg

 

Onun için en büyük yaşam alanı Türkiye:
KÜÇÜK AKBABA

Türkiye, Avrupa’nın en büyük küçük akbaba popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Tıpkı leylekler gibi kışı Afrika’da geçiren bu küçük yırtıcılar, mart ayında üremek için binlerce kilometrelik bir yolculuğun ardından Türkiye’ye geri dönüyorlar. Ankara’nın Beypazarı ve Kirmir Vadisi, bu tür için en önemli üreme ve beslenme alanları. Küçük akbabalar, yuvalarını yüksek kayalıklara kurarak, yavrularını büyütmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Türkiye’deki bu yaşam alanı, küçük akbabaların geleceği için büyük bir önem taşıyor.


turna-i668a95c646c1d.jpg

 

Masallara konu olan güzel kuşlar:
TURNALAR

Kış aylarını Karadeniz’in güneyinde geçiren turnalar, ilkbahar ve yaz aylarında kuzeye doğru göç ederler. Mart ayında üremek için tekrar kuzeye uçan turnalar, Kırım üzerinden Orta Karadeniz’e, oradan da İç Anadolu’ya, Doğu Akdeniz kıyılarına ve Afrika’ya doğru yol alırlar. Bu yolculukta, her bir turnanın gökyüzündeki dansı, doğanın ritmine eşlik eder. Sayıları 400’ü bulan gruplar halinde göç eden turnalar, nesillerini devam ettirmek için büyük bir özveriyle yol alıyorlar.


ak-pelikan-i668a957cb5d1c.jpg

Onlar da Avrupa yolculuğunda Türkiye’de konaklıyor:
AK PELİKANLAR

Her sene ilkbahar aylarında Afrika’dan Avrupa’ya göç eden ak pelikanlar, Hatay ve Adana’dan Türkiye’ye giriş yaparlar. Romanya’daki Tuna Nehri Deltası’na doğru yol alan ak pelikanlar, Bursa’daki Longoz Ormanları, Uluabat Gölü ve Balıkesir’deki Manyas Kuş Cenneti’nde mola verirler. Su yaşamına çok iyi uyum sağlayan bu büyük kuşlar, kısa ve kuvvetli bacakları ile perdeli ayakları sayesinde suyun içinden kolayca havalanırlar. Türkiye, ak pelikanlar için önemli bir mola noktasıdır ve bu kuşların göç yolculuğunu sürdürebilmeleri için korunması gereken bir alandır.


ari-sahini-i668a95ec3a245.jpgSulak alanların hızlı yırtıcısı:
ARI ŞAHİNİ

Dar ve uzun kanatlara sahip arı şahini, yaz aylarını Avrupa’da, kışları ise Asya ve Afrika’da geçirir. İskandinavya, Rusya ve Avrupa’nın birçok yerinde görülebilen bu kuş türü, Türkiye’de nisan ile ekim ayları arasında göç eder. Hızlı uçuşu ve keskin gözleriyle avını yakalayan bu yırtıcı kuşlar, doğanın dengeli bir şekilde devam etmesi için önemli bir rol oynarlar.


kucuk-orman-kartali-i668a960b0aae4.jpgİstanbul Boğazı’nın asi seyyahı:
KÜÇÜK ORMAN KARTALI


İran’ın kuzeyi, Türkiye ve Doğu Avrupa’da görülen küçük orman kartalı, Orta ve Doğu Avrupa’da ürer, kışı ise Orta ve Güney Afrika’da geçirir. İlkbaharda Türkiye’den özellikle İstanbul Boğazı’ndan geçer. Termal akımları kullanarak uzun uçuşlar yapan bu türün besinini küçük memeliler, amfibiler, sürüngenler, bazı böcekler ve avlayabileceği boyuttaki kuşlar oluşturur. Küçük orman kartalı, yaşam alanları ve göç yolları diğer göçmen kuşlara nispeten daha geniş bir dağılım gösteren bir türdür.

Göçmen kuşlar, doğanın en güzel gösterilerinden biri olan bu büyük yolculuklarında, yaşamın döngüsünün bir parçası olurlar.  


kutu-flamingo-i668a963e67182.jpgBüyükçekmece Gölü’nün samansız misafirleri:
FLAMİNGOLAR

Büyükçekmece Gölü, zaman zaman flamingolara da ev sahipliği yapıyor. Dinlenmek, beslenmek ve su ihtiyacını karşılamak için sulak ve sığ alanları tercih eden sürpriz konuklar gölde renkli görüntüler oluşturuyor. Genellikle Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü çevresinde konaklayan flamingolar Türkiye'de ağırlıklı olarak İzmir, Gediz Deltası'nda ve Konya Tuz Gölü civarında bulunuyorlar.

Etiketler : leylek istanbul göçmen kuşlar büyükçekmece büyükçekmece gölü
Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Van'da 3 bin 200 yıllık beyin ameliyatının izleri bulundu

Van'da 3 bin 200 yıllık beyin ameliyatının izleri bulundu

Çatak ilçesinde 3 bin 200 yıl öncesine ait olduğu tespit edilen 400 insan iskeletinden 30'unda, beyin ameliyatı izlerine rastlandı.

7 ay önce
İstanbulun sekiz semtinin sekiz leziz simgesi!

İstanbulun sekiz semtinin sekiz leziz simgesi!

İstanbul, sadece tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değil, aynı zamanda eşsiz lezzetleriyle de büyülüyor. Neredeyse her semtin kendine özgü bir mutfağı ve tadı var. Bu yazımızda, İstanbul’un sekiz semtine bir lezzet turu düzenliyoruz.

5 gün önce
Göklerin sahipleri Türkiye’nin misafirleri!

Göklerin sahipleri Türkiye’nin misafirleri!

Büyükçekmece’nin asil yazlıkçıları leylekler çoktan yuvalarına döndü. Türkiye sadece leylekler için değil birçok göçmen kuş için bir köprü, bir mola yeri, bir yaşam alanı ve her şeyden önce bir yaşam mücadelesinin merkezi.

5 gün önce
Yorumlar