Arama

İstanbulun sekiz semtinin sekiz leziz simgesi!

İstanbul, sadece tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değil, aynı zamanda eşsiz lezzetleriyle de büyülüyor. Neredeyse her semtin kendine özgü bir mutfağı ve tadı var. Bu yazımızda, İstanbul’un sekiz semtine bir lezzet turu düzenliyoruz.

07/07/2024 15:58 | Son Güncelleme : 12/07/2024 21:30 | Okunma Sayısı : 26 | Haber Merkezi


İstanbulun sekiz semtinin sekiz leziz simgesi!

İstanbul’a yolu düşen tüm yabancı turistlerin aklında; tarihi, kültürü, insanları kalır… Ve elbette, lezzetleri! Bu şehirde, her köşe başında bir lezzet cenneti bizi bekler. Sonunda İstanbul’un sekiz semtinden sekiz farklı lezzete ulaşacağımız bir yolculuğa çıkacağız. Hazır olun, çünkü bu yolculukta karnınız acıkabilir.


badem-ezmesi-i668a9129e00eb.jpg

 

BEBEK’İN BADEM EZMESİ:
Geleneksel ve zamansız bir lezzet patlaması

Badem ezmesi dünyanın her yerinde seviliyor, ancak Bebek’in badem ezmesinin tadı bambaşka. Yüz yılı aşkın süredir aynı tarifle üretilen bu tatlı, özel olarak seçilmiş bademlerle hazırlanıyor ve hiçbir katkı maddesi içermiyor. Bebek’in badem ezmesinde, geleneğin ve kaliteli malzemelerin buluştuğu, zamana meydan okuyan bir lezzet var.

 

sultanahmet-koftesi-i668a9168650de.jpg

 

SULTANAHMET’İN KÖFTESİ:
Tarihler boyu süren lezzet yolculuğu

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan köftenin sayısız çeşidi var. Ancak Sultanahmet köftesi, 1920’lerden beri ününü koruyan bir lezzet. Sultanahmet’in tarihi dokusuna uygun bir şekilde, kendine özgü kıvamı ve lezzetiyle tarihe adını yazdıran bu köfte, İstanbul’da gerçeleştirilen Tarihi Yarımada gezintilerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri konumunda.

 

balik-ekmek-i668a912ac8387.jpg

 

EMİNÖNÜ’NÜN BALIK EKMEĞİ:
Boğaz’ın rüzgârında bir Lezzet Hikâyesi

İstanbul Boğazı’nın meşhur balıkları, çıtır çıtır ekmeğin arasında yeşillik ve soğanı buluşturarak şehrin en ünlü lezzetlerinden biri olan balık ekmeği hazırlanıyor. Boğaz kıyısındaki pek çok semtte rastlayabileceğiniz bu mütevazı görünümlü lezzet, özellikle Eminönü’nün sembollerinden biri haline gelmiş durumda.

 

vefa-bozasi-i668a918e195c9.jpg

 

VEFA’NIN BOZASI:
Kış günlerinin sıcacık lezzeti

Yanında sarı leblebiyle sanki bir gastronomi ritüeli gibi tüketilen boza, şahsına münhasır içeceklerimizden biri olarak mutfak kültürümüzde önemli bir yer tutuyor. Özellikle kış aylarının en sevilen içeceği olan bozayı sokaklarda gezen bozacılardan almaya alışık olsak da asıl adresi İstanbul’un Vefa semti. 19. yüzyıldan beri Vefa’daki bozacıların önünde uzun kuyruklar oluşturan İstanbullular, bozayı yerinde içmenin tadını çıkarıyor.


moda-dondurmasi-i668a91a89a7d9.jpg

 

MODA’NIN DONDURMASI:
Yazın serinletici lezzeti

Moda dondurmacıları, hafta sonu gezilerinin değişmez tatlı duraklarından biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında bir külah dondurma için yarım saatten fazla kuyrukta beklemeniz gerekebilir. Buradaki dondurmacıların en önemli özelliklerinden biri, çok sayıda çeşit sunmaları. Dondurmanızı aldıktan sonra sahil boyunca yürüyüş yapabilir, Moda manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.


sariyer-boregi-i668a91c270166.jpg

 

SARIYER’İN BÖREĞİ:
Tarihi bir lezzet mirası

Boğaz’ın güzel ilçesi Sarıyer’in, tarihi 19. yüzyılın sonuna dayanan böreği, İstanbul’un en meşhur lezzetlerinden biri. İçine fıstık ve kuş üzümü konulmasıyla benzerlerinden ayrılan Sarıyer böreği, insanı bir porsiyon börek için Sarıyer yollarına düşürecek güce sahip.


kanlica-yogurdu-i668a91ea44c59.jpg

 

KANLICA’NIN YOĞURDU:
Boğaz’ın Manzarasına Karşı Bir Lezzet

Geçmişi 19. yüzyıla dayanan bir başka İstanbul lezzeti ise Anadolu kıyısındaki sevimli sahil semti Kanlıca’nın yoğurdu. Kanlıca yoğurdunun üzerine tercihen ve genellikle pudra şekeri serpilir. Bu böreği yerken Boğaz’ın muhteşem manzarasının keyfini de ikiye katlayabilirsiniz.

 

cengelkoy-hiyari-i668a912bb77ea.jpg

 

ÇENGELKÖY SALATALIĞI:
Bir Lezzetin Eşsiz Tadı

Çengelköy salatalığı, Çengelköy bademi ya da halk arasında en çok kullanılan adıyla Çengelköy Hıyarı’nı bulmak eskisi kadar kolay olmasa da bu küçük, ince kabuklu ve çıtır çıtır salatalık çeşidinin tadını bilen aramadan edemez. Çengelköy salatalığını özel kılanın, eğimli bir toprakta yetiştiği için bol bol güneş alabilmesi ve kuzeyden gelen rüzgârlardan korunması olduğu söylenir.

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

Ekin Tükek: “Topluma fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyorum”

İleriki nesillere katma değeri yüksek organizasyonlar bırakıp topluma fayda sağlayacak işler yapmak istiyorum. Hedefimiz çok para kazanmak değil, kazandıklarımızı daha çok kişiyle paylaşabilmek.

2 yıl önce
Duygularımıza notalarla yön veren usta: Cahit Berkay

Duygularımıza notalarla yön veren usta: Cahit Berkay

Hayat anlayışınız, siyasi görüşünüz ne olursa olsun bazı sanatçılar muhakkak dokunur kalbinize. Yaşamın bir yerinde illa ki çıkarlar karşınıza. Alkent Yaşam’ın bu sayısında zihnimize kazınan eşsiz melodilerin sahibi Vahit Berkay ile buluştuk. Dev sanatçı, bu kez notalarla değil, müthiş bir yaşam hikayesiyle değdi yüreklerimize.

1 yıl önce
Toskana Vadisi doğa dostu projelerle canlanıyor

Toskana Vadisi doğa dostu projelerle canlanıyor

Toskana Vadisi Evleri’nin yeni yönetiminin hayata geçirmeyi hedefledikleri çevre dostu projelerini Ümit Rüstem Zorlu’dan dinledik. Ümit Bey’in, Toskana’ya özel planlarına kulak verdiğimizde, söz konusu projelerin tüm Türkiye’ye yayılmasını arzuladık.

2 yıl önce
Yorumlar