Cumhuriyetin Öncü Kadınları Beylikdüzü AKM’de!

Küratörlüğünü Ünlü Ressam Ülkü Cılızoğlu’nun yaptığı “Öncü Kadınlarımız” isimli ‘Müze Koleksiyon Karma Resim Sergisi’, Beylikdüzü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Hanımeli Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında Beylikdüzü Belediyesi Meclis Üyesi Necla Kotil, CHP Beylikdüzü İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülüs Ertürk, TAD (Türkiye Anneler Derneği) Küçükçekmece Şubesi Yönetimi ile birlikte çok sayıda STK da yer aldı.

Ispartakule Rotary Kulübü’nün katkılarıyla hazırlanan Müze Sergisi, 15 gün süre ile ziyaretçilere açık olacak. Türkiye’nin öncü kadınlarını ülkemizde ve dünyada tanıtmak, yaşatmak ve gezici müze oluşturmak amacıyla hazırlanan sergide; başarılarıyla tarihe damgasını vurmuş, hayatın farklı alanlarında verdikleri mücadeleler ile öncü kimliği kazanmış kadınların usta ressamlar tarafından tablolara aktarılmış portreleri yer alıyor.


Ülkü Cılızoğlu

Serginin Küratörü Ressam Ülkü Cılızoğlu Beylikdüzü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde olmaktan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını dile getirirken şu açıklamalarda bulundu: “Sergimizin 12. yılındayız. Bu 21. sergimiz oldu. Bugün burada ilklere imza atan ve kahramanlıklarıyla isimlerini tarihe yazdırmış kadınlarımızın tabloları yer alıyor. Sergimizde 37 sanatçımızın 54 eseri yer alıyor. Amacımız gezici ve kalıcı müze olmak. Eğer herhangi bir kuruluş bize bir yer temin ederse kalıcı müze olmayı çok istiyoruz. Ancak amacımız halka ulaşmak. Bu nedenle her zaman için belediyelerin davetlerine de açık olduğumuz ifade etmek istiyorum. Tarihimize damga vurmuş kadınları çok fazla kişiye ulaştırmak istiyoruz.”


Rotary 2420. Bölge Federasyon Başkanı Guvernör Gülperi Gürpınar, organizasyon sırasında bir Rotaryene rozetini takarken, “Öncü kadınlarımızı konu alan böyle değerli bir sergide yer almak gerçekten de çok gurur verici” ifadelerini kullandı.   


Nezih Bayındır

Rotary 2420. Bölge Geçmiş Dönem Guvernörü Nezih Bayındır da serginin açılışına katılan isimler arasındaydı. Nezih Bayındır, organizasyon için yaptığı açıklamada, “Sergiyi harika buldum. Zaten Ispartakule Rotary Kulübü her zaman güzel işlerin altına imza atıyor. Bugün bir başka güzel organizasyonu daha başarıyla gerçekleştirdiklerine hep birlikte şahit olduk. Arzu Başkan ve Mert Başkan başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.


Meltem Başa – Leyla Peker – Necla Kotil

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergiye ev sahipliği yapan Beylikdüzü Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı Avukat Meltem Başa ise böyle değerli sanat eserlerini Atatürk Kültür Merkezi Hanımeli Salonu’nda sergilemekten dolayı büyük gurur duyduklarını açıkladı.


Mert Kocatepe – Gülperi Gürpınar

Rotary Kulüp Ispartakule Başkanı Mert Kocatepe ise mentörlüğünü yaptıkları sergi için şu ifadeleri kullandı:Cumhuriyet tarihimizde, ilham vermiş, farklı konularda öncü olmuş kadınların yer aldığı bir sergi. Küratörlüğünü Ressam Ülkü Cılızoğlu’nun yaptığı Müze Sergisi Projesi’ne Ispartakule Rotary Kulübü olarak katkıda bulunmaktan onur ve gurur duyuyoruz.”


Leyla Peker – Gülüs Ertürk

Serginin açılışında yer alan isimlerden bir diğerri ise CHP Beylikdüzü Kadın Kolları Başkanı Gülüs Ertürk’tü… Ertürk, sergiyi çok harika bulduğuna vurgu yaparken, “Kadınların elinin değmediği hiçbir şey yok. Kadınlarımıza daha fazla değer vermeliyiz. Onlar da kendilerini daha değerli hissetmek için ayrıca çaba harcamalılar. Kadınlara dokunalım dünya değişsin. Kadınlar olmazsa hiçbir şey olmaz” diye konuştu.


Son dönemde özellikle Van, Siirt, Bitlis gibi illerdeki dezavantajlı çocuklara yaptıkları yardımlarla adından söz ettiren Türk Anneler Derneği Küçükçekmece Şubesi Yönetimi de sergide yerini aldı.

Beylikdüzü Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Funda Ertan, Belediye olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduklarının altını çizerken, ziyaretçilerden Hanım Yeter Bahar, “Kadınları, hem de cumhuriyetimizin öncü kadınlarını konu alan bir sergi. Ben kadın olmaktan bir kez daha gurur duydum. Kadınlar olmasa dünya olmazdı ve görüyoruz ki demokrasimiz öksüz kalırdı” dedi.


Beylikdüzü Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mustafa Karaoğlu da böyle değerli bir organizasyona ev sahipliği yağmaktan dolayı onur ve şeref duyduklarını söyledi.


Arzu Yetiş Kocatepe

Rotary Ispartakule Arzu Yetiş Kocatepe ise şu ifadelere yer verdi:  “Ben aynı zamanda bu serginin Küratörü Ülkü Cılızoğlu’nun öğrencisiyim. Bu benim için ayrıca onur verici. Bunun yanında, ilk kadın terzimiz Behire Hanım portrem ile bu sergiye katıldım. Beylikdüzü’nden çok yoğun bir ilgi aldık. Başta Başkanımız Mehmet Murat Çalık olmak üzere tüm ekibe canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. İlgi çok yoğun. Bazı ziyaretçilerin gözlerinden yaşlar geldiğini gördük. Herkese, özellikle de gelecek kuşaklara bu kadınlarımızı tanıtmak, gerçekten bizler için çok büyük mutluluk.”


Beylikdüzü Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Şefi Sema İşler – Gülüs Ertürk

 


Aynı zamanda sergideki tabloda resmedilen dünyaca ünlü Türk piyanistimiz İdil Biret’in kuzeni olan Roteryenlerden Aylin Görkey ve değerli eşi Rotary 2420. Bölge Geçmiş Dönem Guvernörü Mehmet Sabri Görkey de açılışa katılanlar arasındaydı.

KİMLERİN PORTRELERİ VAR?

Sergide resmedilen öncü kadınlar arasında; Satı Kadın, Sabiha Gökçen, Nene Hatun, Behire Hakkı Hanım, Afife Jale, Semiha Berksoy, Türkan Saylan, Halide Edip Adıvar, Mihri Müşvik gibi isimler yer alıyor…

İŞTE O KADIN RESSAMLAR

Cahide Topaloğlu, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Mumcuoğlu, Dilek Nadas, Esra Alkan, Harika Ören, Kuzey Ulufer, Meliha Özer, Mine Özkul, Meryem Kılınç, Mine Arasan, Mine Bağ, Nadire Sönmez, Nilgün Karatopraklı, Nur Ulubil, Necla Aydın, Rezzan Tosun, Rahime Halide Soysal, Rahime Dizdaroğlu, Öznur Kesler, Sevan Birgören, Simay Bodur, Ziya Yılmaz gibi birbirinden Değerli Sanatçıların imzasını taşımaktadır.

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img