Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi. Pi Kadın Kanserleri Derneği öncülüğünde gerçekleşen organizasyonun en büyük destekçilerinden biri ise Alkent’in sevilen simalarından Nevin Yılmaz’dı…

Kahramanmaraş merkezli depremler 6 Şubat 2023 sabahına acılar içinde uyanmamıza neden olmuştu. Herkesin beyazına karaların çalındığı o sabah, bazılarının hayatı çok daha zor bir hâl almıştı. Afetin vurduğu bölgelerde kanserle boğuşan kadınlarımızın dertleri katbekat artmıştı. O kara günlerde Hatay’da yardım faaliyetlerine katılan ‘Pi Kadın Kanserleri Derneği’ üyeleri bir karar almıştı: O karar, deprem bölgesindeki kanserli kadınlar için bir konteyner kent kurmaktı.

Hatay Samandağ Yaylıca Köyü’nde kurulan 30 konteynerlik bu kent 2024’ün ilk günlerinde yeni sahiplerine kapılarını açacak. Tabii ki, Pi Kadın Kanserleri Derneği ile birlikte bu yolda yürüyen ve zorluklara göğüs geren isimler de vardı. O isimlerden biri, başarılı oyuncu ve tiyatro sanatçısı Uğur Aslan oldu. Uğur Aslan, büyük beğeni kazanan “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu bu kez deprem bölgesindeki kanserli kadınlar için sahneledi.

UĞUR ASLAN: “ANLATTIĞIM YERDEN YARALANMAK BENİ ÜZÜYOR”

Kendisi de Hataylı olan ve depremlerde birçok yakını kaybeden Uğur Aslan ile Mall Of İstanbul’daki Moi Sahne’de sergilediği performansı öncesi bir araya geldik. İşte başarılı sanatçının sahne öncesi açıklamaları:

“Aslında, ‘Afara: Bir Arabesk Müzikali’nin kendisi bir Hatay, bir Amik Ovası hikayesi. Çocukluk yıllarımda içinden geçtiğim bir hikayeyi anlatıyorum.  Bu nedenle, hikayeyi anlatırken bir derdim vardı ve anlattığım yerden yaralanmak, sınanmak beni biraz üzüyor. Her sahneye çıktığımda deprem sürecinin, kayıplarımızın burukluğu oluyor içimde. Şu anda da içimde biraz hüzün var. Fakat bir yanıyla da tüm bu acılara bir katkı sunuyor olmak, Pi Kadın Kanserleri Derneği ile birlikte hayata geçirilen bu anlamlı çabanın bir parçası olmak beni gayet mutlu da ediyor.”

NEVİN YILMAZ: “Pİ KIZ KARDEŞİM KÖYÜ ACILARA SET ÇEKECEK”

Konteyner kentin kurulmasındaki en büyük destekçilerden biri de Alkent’in sevilen simalarından Nevin Yılmaz’dı. Alkent Yaşam ekibi olarak, Uğur Aslan’ın performansı öncesi Nevin Yılmaz’ın da görüşlerini aldık. İşte o açıklamalar:

“Pi Kadın Kanserleri Derneği ile el ele, gönül gönüle vererek Samandağ’da kurmakta olduğumuz bir konteyner kent. Burada ulaşmaya çalıştığımız insanlar hem depremzede hem de kanserli. Çok zor durumdalar, kimisi hasta kimisi ameliyatlı… Onları yeni evlerine yerleştireceğiz. Bu gece de sağ olsun Uğur Aslan ve eşi Sema Ergenekon bize bağış niteliğinde bir gösteri hazırladılar. Ancak şunu da söylemeliyim, daha yapılması gereken çok iş var. Tüm insanlarımızın bu durumu duyması, konu hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. İnsanlar kemoterapi alırken evlerinde eşyaları kalmamış… Bırakın eşyayı evleri yıkılmış. Umarım Pi Kız Kardeşim Köyü büyük anıların önüne bir set çekecek.”

ARZU KARATAŞ: HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

Pi Kız Kardeşim Köyü’nün kurulması için öncülük yapan, Pi Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş ise şunları söyledi:

“Şu ana kadar zorlu bir süreç geçirdik. Bir yıla yakın süredir uğraşıyoruz. Köyün yerinin seçiminden, altyapı ve üstyapı bağlantılarına kadar her aşamayı incelikle düşünmek zorundaydık. Ancak daha zor olan süreç bundan sonra başlıyor. Çünkü kanser hastalarının bağışıklık sistemleri çok düşük. Onların hijyenlerini sağlamak, ortak alanlarını tesis etmek, çocukları ve yakınlarıyla mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak zorundayız. Bu nedenle herkesin desteğini bekliyoruz.”

Pi Kadın Kanserleri Yönetim Kurulu üyesi Sengül Akıncı da bu önemli organizasyonda yaptığı açıklamada, “10 yıldır derneğimizdeki arkadaşlarımızla beraber bir mücadele içindeyiz. Kadın kanseri hastalarımıza destek olmak için mücadele veriyoruz. Ancak Kahramanmaraş merkezli depremlerde hepimizin hayatında büyük değişiklikler oldu. Deprem sürecinde en çok zarar gören illerimizin başında gelen olan Hatay’a da gittik. Orada farklı bir şeyle de karşılaştık. Evini kaybetmiş kanser hastalarıyla karşılaştık. Evet, durum herkes için zordu ancak onlar için daha da zordu. Onların hijyenik koşullarda yaşaması gerekiyordu. Çünkü enfeksiyona açık bir durumdalar. Biz o günlerde karar aldık ve deprem hastası kadınlarımızın yaşayabileceği bir konteyner kent kurmak üzere yola çıktık. Hatay Samandağ Yaylıca Köyü’nde, köy muhtarının derneğimize tahsis ettiği bir arazide, sponsorlarımızın da desteğiyle orada köyümüzü kuruyoruz. Yeni yılın ilk günlerinde hastalarımızı evlerine almış olacağız” ifadelerini kullandı.

Gecenin sponsorlarından olan Acıbadem Sağlık Grubu’nun Altunizade Hastanesi VIP Koordinatörü Mensure Özbek (Solda) ve cemiyet hayatının tanınmış simalarından Ebru Çarıkçılar da (Sağda) ‘Afara: Bir Arabesk Müzikali’ni izlemeye gelen isimler arasındaydı.

Pi Kız Kardeşim Köyü’nün bağışçılarından, Nevin Yılmaz’ın eşi, ünlü iş insanı Mehmet Şinasi Yılmaz da (Ortada) böyle anmalı bir organizasyona katkıda bulundukları için mutlu ve gururlu olduklarını açıkladı.

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img