O Şimdi Cennet’i Güldürüyor

İyiler erken ölür, sözünün ispatı gibiydi gidişi… Sanatçılığı gibi hayat filminin hüzünlü finali de kardeşi ve babasıyla benzer olacak, yıllardır güldüren bir ailenin son tontonu, büyük sanatçı, güzel insan 2016’da aramızdan ayrılacaktı. Erdal Tosun, o tarihten itibaren babası ve kardeşiyle birlikte Cennet’i anlamlandıracaktı. 

 Kimileri göçtüğünde tek başlarına gitmezler bu dünyadan. Ebedi yolculuklarında, hayat verdikleri sayısız karakterleri de yanlarında götürürler. Türkiye’nin milyonları kahkahaya boğan komiklerini de ağlatarak giderler. Alkent Yaşam’ın bu sayısında müthiş bir baba, herkesin yardımına koşan bir abi, ayrıldığı eşinin sevgisini saygısını hiçbir zaman kaybetmeyen bir eş ve tiyatro ile beyaz perdenin unutulmaz sanatçısı Erdal Tosun’u hatırlıyoruz.

BURHANİYE’DEN İSTANBUL’A…

Aramızdan ayrılırken, beraberinde Eyvah Necdet’i, Spartaküs Vedat’ı, İri Hikmet’i, Ekmekçi Danyal’ı, Üzeyir Abi’yi ve nice unutulmaz karakteri götürdü Erdal Tosun… O, 1960’lı ve 70’li yılların siyah-beyaz filmlerinin ton ton karakteri Necdet Tosun’un büyük oğluydu. Aslen Balıkesirlilerdi. Necdet Tosun; geçimini sağlamak için lokantacılık, leblebicilik ve terzilik gibi işlerde çalışıyordu. Günün birinde, sempatik tavırlarıyla, Burhaniye’ye gelen bir film ekibinin ilgisini çekti ve beyaz perdeye uzandı. Necdet Tosun, 400’ün üzerinde filmde rol aldı.

ÖNCE LİSE SONRA KONSERVATUAR

Türk izleyicisinin hafızasında çok derin hatıralar bırakan Erdal Tosun da kardeşi Gürdal ile birlikte babasının izinden gidecekti. 9 Nisan 1963 tarihinde, İstanbul’da Sevim Hanım ve Necdet Bey’in ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Hayatı, İstanbul’un Boğazıyla, yemyeşil ormanlarıyla bütünleşen şirin ilçesi Sarıyer’de şekillenecekti. Gençliği de bu güzel ilçede geçti. Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne kaydoldu. Onun için henüz üniversite bitmeden sinema ve tiyatro macerası çoktan başlamıştı.

1981’DE BEYAZ PERDEDEYDİ

Erdal, çok ufak yaştayken babasını, Türk izleyicisi ise sevimli, ton ton sevgilisini kaybedecekti. Necdet Tosun, iş için gittiği Almanya’da bir trafik kazası geçirdiğinde rahatsızlanacak ve İstanbul’a geldikten 10 gün sonra hayata gözlerini yumacaktı. Necdet Tosun gözlerini kapadığında 48 yaşındaydı. Erdal 12, Gürdal ise 8’indeydi. O, daha o yaşlardayken babasını gururlandırmayı koymuştu aklına. İlk sinema deneyimini ise Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1981 yapımı ‘Mine’ filminde canlandırdığı ‘Bahri’ karakteriyle yaşayacaktı. Bir yandan okuluna devam ederken diğer taraftan da sinema kariyerini zirveye taşıyordu. 1985’te ise artık İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndaydı.

ÖZEL TİYATRO DENEYİMİ

Okulu bitirir bitirmez; Tilbe Saran, Uğur Yücel, Suat Sungur gibi Türkiye’nin önde gelen oyuncularının yer aldığı arkadaş grubuyla bir özel tiyatro kurdu. Ancak bu iş hayal ettikleri gibi olmadı. Önce kadroları daraldı ve daha sonra da dağıldılar. Sonrasında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda yeni görevine başladı fakat bu süreç de çok uzun sürmeyecekti. Çünkü tüm Türkiye’nin kendisini tanıyacağı BKM’den gelen teklifi kabul edecekti. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ ile birlikte, kardeşi Gürdal Tosun’un da rol alacağı Bir Demet Tiyatro ekibine dahil olacaktı.

1995’TE HAYATI DEĞİŞTİ!

Yine aynı yıl içerisinde 1995’te hayatının en önemli imzasını atacak, İlknur Tosun ile evlenecekti. Bu mutlu evlilik, 1996 senesinde Zeynep Kiraz adını verdikleri kızlarıyla taçlanmıştı. Erdal ve İlknur’un evlilikleri 20 yıl devam etti. Sonrasında iki medeni insan olarak ayrıldılar ama birbirlerine olan saygıları hiçbir zaman bitmedi. 1995 yılında ayrıca, Türk izleyicisi Erdal Tosun’u, Bir Demet Tiyatro sahnesinde, ‘Eyvah Necdet’ olarak tanıyacaktı. Ardından büründüğü Spartaküs Vedat, İri Hikmet, Hidayet, Ekmekçi Danyal karakterleriyle izleyiciler çok daha fazla seveceklerdi bu güzel sanat adamını. 1999 yapımı Vizontele’de Şehmus karakterine hayat verdi. Bu arada çok sayıda dizide de rol alacaktı Erdal Tosun…

“SAKIN BEN OLMADAN ÖLME”

Bir erken kayıp daha yaşandı. 12’sindeyken kaybettiği babası gibi aynı zamanda meslektaşı olan, sahnelerde çok kez birlikte boy gösterdiği kardeşi Gürdal Tosun’u 30 yaşındayken kaybedecekti 2000 yılında. Erdal Tosun, canından çok sevdiği kardeşinin ölümünün ardından şunları söyleyecekti: “Ben Vizontele filminin çekimleri için Van’daydım. Bir gün Necati Akpınar beni kenara çekti. ‘Gürdal biraz kötü olmuş, şimdi iyi ama ben yine gitmek istersin diye düşündüm’ dedi. Atladım gittim. İyiydi. Bir ameliyat olmuştu ve bu nedenle dengesi biraz şaşmış ama diyalize girince düzelmişti. Onu iyi görünce ertesi gün işimi bitirmek için Van’a geri döndüm. Dönerken de ‘Ben geleceğim, sakın ben olmadan ölme’ dedim. Tamam, dedi. Yorgundu ama alışıktı buna. Sözüne güvenip Van’a gittim. Tutmadı sözünü, öldü.”

..VE 30 KASIM 2016

Erdal Tosun, giyindiği rollerle sadece güldürmedi… Efsane replikleriyle zaman zaman gözyaşlarımızın dökülmesine de neden oldu. Mesela rina filminde, “Gitmek cesaret ister ufaklık! Gideceğin yer neresi olursa olsun… Sevdiklerinle arana mesafe girince, varış yerinin hiçbir anlamı kalmaz.” diyerek yüreklerimizi sızlattı. Hatta, susması bile yetti bazen.  Organize İşler’in ‘Üzeyir Abi’si sadece sessiz kalarak eritti içimizi. Ve bir gün, o güzel adamın, o büyük sanatçının ölüm haberi geldi. Kader ağlarını, rahmetli babasının sonuna benzer bir şekilde hazırlamıştı. 30 Kasım 2016… Erdal Tosun, saat 06.30’da Sarıyer’de meydana gelen korkunç bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Zincirlikuyu Mezarlığı’na babası ve kardeşinin yanına defnedildiğinde 53 yaşındaydı.

KARDEŞ VE BABAYLA ORTAK KADER

O hayata gözlerini yumduğunda, milyonları güldüren sanatçılar gözyaşlarına hâkim olamadılar. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Özkan Uğur ve tüm sevenleri bu kez hüzünlü halleriyle çıktılar Türk insanının karşısına. Ve acısını kendi içinde yaşayan o güzel insanın, babasıyla aynı sonu paylaşan o büyük sanatçının, kardeşi Gürdal’la da aynı kaderi yaşadığı, ölümünden iki sene önce böbrek nakli beklemeye başladığı ve o elim kazanın olduğu gün diyalize girmek için yola çıktığı öğrenildi. Seni unutmadık güzel adam… Eminiz ki; güzel baban Necdet Usta ve harika kardeşin Tombalak’la Cennet’i çok daha güzel bir hale getirdiniz.

RAKAMLARLA ERDAL TOSUN

40
Sinema filminde rol aldı

14
TV dizisinde düzenli oynadı

5
Tiyatro oyununda düzenli oynadı

1981
İlk filmi ‘Simge’ de rol aldı

1995
İlknur Tosun ile evlendi

1996
Kızı, Zeynep Kiraz doğdu

2015
Kardeş Payı son dizisi oldu

2017
Dede Korkut Hikayeleri: Salur Kazan Zoraki Kahraman ölümünün ardından yayınlandı

Son Eklenenler

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Sanatın yeni merkezi: Galeri Beylikdüzü 

Galeri ve sergiler yoğun olarak İstanbul’un Nişantaşı, Taksim gibi bölgelerinde sanatseverlerle buluşur. 18 Haziran 2022’de kapılarını açan...

Yıldızlar ve tercihler arasında 2023: DEĞİŞİM ZAMANI

Koskocaman bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Kimileri için çok iyi bazıları içinse türlü badirelerle doluydu muhakkak....

Yıllar geçse de üstünden…

Koca bir yıl daha geride kaldı. Elveda 2022, hoş geldin 2023… Çocuklar bir kez daha Noel Baba'ya...
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img