Sanat Danışmanlığı kavramını genişleten şirket: ARTPICK

Seza Ünal Özeren ve Lisya Tavaşi tarafından kurulan ArtPick, sanat danışmanlığı kavramının sınırlarını sürekli genişletiyor. ArtPick mimarlar ve iç mimarların özel projelerinde yer verdiği tablo ve heykelleri titizlikle seçiyor. Böylelikle kullanıcıların doğru sanat eserlerine en kısa sürede ulaşması sağlanıyor.

Alkent Yaşam’ın bu sayısında ArtPick’in yöneticileri Seza Ünal Özeren ve Lisya Tavaşi ile sanat dolu bir söyleşi gerçekleştirdik. İzmir Amerikan Koleji’nin ardından Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Bölümünü tamamlayan Seza Ünal Özeren; Cargill, Pfizer, Sony gibi uluslararası şirketlerde çalışmış.
Ardından Yeditepe Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi dalında yüksek lisans yapmış. Çağdaş sanat galerilerinde sergi, fuar, sanatçı ilişkileriyle ilgili konularda da deneyim kazandıktan sonra New York’ta bir süre Sotheby’s’de modern sanat üzerine eğitim alıyor.


ArtPick; her türlü mimari projede; otel, ofis, rezidans, hastane, okul ve çeşitli kamusal alanlarda kullanılacak tablo ya da heykelleri titizlikle seçiyor.

SANATLA BEZENMİŞ HAYATLAR
Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nden mezun olan Lisya Tavaşi ise kelimenin tam anlamıyla sanatla iç içe büyümüş. Henüz küçük yaşlardayken Lisya Hanım’ın babasıyla birlikte gerçekleştirdiği sergi gezileri onun sanatsal ufkunun daha da genişlemesine neden olmuş. Yine babasının arkadaşlarıyla yaptığı sanat sohbetleri Lisya Tavaşi’nin sanata bakış açısının gelişmesinde büyük rol oynamış.
Bu iki sanat sevdalısının yolu, ArtPick’te kesişti. ArtPick profesyonellere sanat danışmanlığı desteği veren bir şirket. 2019 yılında kurulmuş olsa da kısa sürede birbirinden değerli projelerde boy göstermiş durumda. Şimdi bu özel şirkete ve faaliyet alanlarına gelin hep birlikte göz atalım.


Sanatçıların eserleri veya kişisel koleksiyonlar ArtPick ile birlikte özel projelerde yeniden hayat buluyor.

BİZE ARTPICK’İN KURULUŞ HİKAYESİNİ ANLATABİLİR MİSİNİZ?
Seza Ünal Özeren: ArtPick 2019 yılında kuruldu. Bir bakıma pandeminin başladığı dönemde sektöre adım attık. Hem benim hem de Lisya’nın sanat yönetmenliği geçmişi vardı ve şirketin resmi açılışından önceki alı ay boyunca neler yapabiliriz diye düşündük. Sonunda ağırlıklı olarak mimari projelere yönelik hizmet veren bir sanat danışmanlık firmasıyla yolumuza devam etme kararı aldık.
Lisya Tavaşi: ArtPick olarak, sanat eserlerinin seçimi, şartnamesi, satın alım süreçleri, teslimi ve kurulumu konusunda özel şahısların yanı sıra mimarlar ve iç mimarlar gibi profesyonellerle birlikte çalışıyoruz. Verdiğimiz hizmetler arasında, özel ve ticari mimari müşteriler için sanat eseri danışmanlığı ve küratörlüğünün yanı sıra, yerel ve uluslararası sanat eserlerinin tedariki, sanat eserlerinin nakli ve yerleştirilmesi gibi başlıklar da yer alıyor.

ARTPICK’İ SEKTÖRDEKİ BENZERLERİNDEN AYIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK NEDİR
Seza Ünal Özeren: Sanat danışmanlığı yapan diğer şirketlerden Artpick’i ayıran en önemli özellik, ağırlıklı olarak mimarlara ve mimari projelere yönelmiş olmamız. Mimarlar, proje süreçlerinde zamansal olarak sıkıntılar çekebiliyorlar. Biz ise bu zaman sorununu ArtPick’in geniş network’ü ve data havuzu yardımıyla ortadan kaldırıyoruz. Mimarlar ve sonuç olarak nihai kullanıcılar için en iyi sanat eserlerini kısa sürede alternatifleriyle birlikte sunabiliyoruz.
Lisya Tavaşi: Sanat eseri barındırmayan bir yaşam alanı gerçekten de eksik kalıyor. Bir evdeki koltuk takımları ya da yemek odası grubu bir süre sonra değişebiliyor ancak sanat eserleri nesiller boyunca insanlarla birlikte yaşıyor. Bu nedenle gerek mimarların gerekse özel kişilerin en doğru tercihi yapması gerekiyor. ArtPick olarak danışanlarımıza destek olurken geniş alternatifli bir liste sunuyoruz.

ARTPICK’İN İŞ SÜREÇLERİ NASIL İLERLİYOR? UYGULAMALARINIZ YAŞAM ALANLARININ SADECE İÇ MEKANLARI İÇİN Mİ GEÇERLİ?
Seza Ünal Özeren: Öncelikle nihai kullanıcıların ya da mimarların katıldığı ön görüşmeler düzenliyoruz. Burada kişilerin beklentilerini dinliyor, onların hoşlandıkları şeyleri öğreniyoruz. Tercih etmeleri durumunda onlarla birlikte uygulamaların yapıldığı çeşitli mekanları veya sergi alanlarını geziyoruz. Burada kişilerin estetik ve sanat anlayışlarının projenin ana teması ile bir bütünlük sağlamasına dikkat ediyoruz.
Lisya Tavaşi: ArtPick olarak mimarlar projelerini çalışırken bizler de müşterilerin ilgisi ve isteği doğrultusunda sanat eserlerinden seçkiler sunuyoruz. Yaşam alanlarında sanat eserlerinin kullanım alanları aslında oldukça geniş. Örneğin sadece iç mekanlar değil, binaların dış cephelerinde de sanat eserlerine yer verebiliyoruz. Sanatsal dış cephe uygulamalarıyla da danışanlarımıza destek sağlayabiliyoruz. Sonuçta sanat sadece eve tablo asmaktan ibaret değil. Mimarlarla birlikte yaşam alanlarının her noktasına sanatsal dokunuşlar yapabiliyoruz.

HAN SPACES İLE İŞ BİRLİĞİNİZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSENİZ? BİLDİĞİMİZ KADARIYLA BU İŞ BİRLİĞİ MODELİ TÜRKİYE’DE BİR İLK.
Seza Ünal Özeren: Han Spaces yeni nesil iş hanı anlayışıyla hizmet veren bir kuruluş. Türkiye’de; Çeşme, Levent, Ataşehir ve 4. Levent gibi merkez noktalarda yerleri var. Ayrıca Budapeşte’de de yeni nesil bir Han Spaces iş hanı mevcut. Bir süredir Han Spaces ile birlikteyiz. Levent’teki Han Spaces noktasında geçici sergiler düzenliyoruz. ArtPick ve Han Spaces iş birliğiyle, Türkiye’de yaşam alanlarını ilk kez sanat merkezlerine çevirdik. Şu an Levent Han Spaces’taki beşinci sergimizi açtık. Böylelikle sanat eseri yaşam ve profesyonel çalışma alanlarına da girmiş oldu. Bu durum bizleri oldukça mutlu ediyor.

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img