Alkent 2000 Rotary Kulübü Başkanı Hacer Uz: “Hedefimiz hayatlara dokunmak”

Geçmiş Dönem 2420 Bölge Guvernörü Gülperi Gürpınar ve Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Banu Eraslan’ı Çamlıca Tesisleri’nde ağırlayan Alkent 2000 Rotary Kulübü’nün Başkanı Hacer Us ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Hacer Hanım Rotary Türkiye hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

Rotary, Türkiye’deki geçmişi 1950’lere dayanan, çevremizde bir çok insanın aşina olduğu bir sosyal yardım kuruluşudur. Rotary’i diğer STK’lardan ayıran en önemli özelliği ise toplumu kalkındırmaya yönelik ürettiği hizmetlerdir. Bu hizmetlere örnek verecek olursak, kadın girişimcilere eğitimler, kadınlara okuma yazma eğitimleri, RYLA (Rotary Yarının Liderlerini Arıyor) Programı kapsamında gençlere verilen liderlik eğitimleri, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan  vatandaşlarımız için düzenlenen geziler ve sosyal etkinlikler bu çalışmaların sadece bir kısmıdır.

“Arkadaşlarımızın desteği ile başkanlık görevini üstlendim”

Mayıs 2022’de bir araya geldik fakat düzenli toplantılarımız 2022 Eylül’de başladı. Kulübün kuruluşunda değerli Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Banu Eraslan bize öncülük etti. Kuruluşumuz bugün bizi ziyaret eden, Geçmiş Dönem Federeasyon Başkanımız Sayın Gülperi Gürpınar’ın döneminde gerçekleşti. Hep birlikte hareket etiğimiz arkadaşlarımın desteği ile ben Hacer Uz kurucu başkanlığı üstlendim.

Biraz da Alkent 2000 Roteryenlerinin üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Üyelerimizin hepsi kendi işlerinde başarılı, meslek sahibi ve farklı sektörlerde yer alan kişilerden oluşuyor. Bu çeşitlilik çok keyifli oluyor… Toplantılarımızı genellikle Alkent 2000 Yeditepe ve Çamlıca sosyal tesislerinde yapmaya özen gösteriyoruz. Finans, hukuk, kurumsal iletişim, NLP, astroloji gibi konularda uzmanları davet ederek, üyelerimizi farklı konuklarla buluşturuyoruz. Rotary’nin misyonunda geçen, “Önce kendimizde kalıcı değişim, sonra çevreye hizmet!” anlayışının tadını çıkarıyoruz.

Peki kulübün sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmak için mutlak üyelik şart mı?

Alkent 2000’li dostlarımız, komşularımız üye olmadan da tabii ki katkıda bulunabilirler. Zaten gönüllülük esasına dayalı bir iş yapıyoruz, hiçbir şey zorunlu değil… Örneğin Alkent 2000 sakinlerinden, seramik, porselen işlerinde uzman olan bir komşumuz, kulübe fon yaratmak amaçlı bir atölye düzenleyebileceğini söyledi. Başka bir komşumuz, her toplantımıza katılamayacağını ama etkinliklerimizde bilet alarak destek olacağını ifade etti.

Gelecekte hayata geçirmeyi hedeflediğiniz projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Önümüzdeki projelerimizi ikiye ayırıyoruz. Öncelikle fon yaratmak üzere düzenleyeceğimiz sonbahar temalı epoksi tablo atölyesi, yeni yıl temalı anne-çocuk kurabiye atölyesi, komşularımız ile birlikte tiyatro gezisi, kadın kanserleri konusunda bilgilendirme semineri gibi etkinlikler için bilet satışı yaparak hem komşularımızı ve dostlarımızı bir araya getireceğiz hem de hizmetlerimiz için bir fon yaratmış olacağız. Planladığımız öncelikli hizmetimiz ise Büyükçekmece bölgesinde bir okulun öncelikle çocuklarının eksiklerini tamamlamak. Eş zamanlı olarak ailelerini çocuk gelişimi, çocuk ilk yardımı, aile-çocuk planlaması gibi konularda donatmaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Alkent 2000 Rotaryenleri olarak, çevremize duyarlı olmayı, sosyoekonomik durumu elverişsiz olan ailelerinin hayatlarına dokunmayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Çalışmalarımız ile öncelikle kendi çocuklarımıza, sitemizdeki gençlere örnek olmayı hedefliyoruz. Onların bu sosyal duyarlılık bilincine erişmeşinin, geleceğimiz için en büyük yatırımımız olacağını düşünüyoruz. Çok teşekkür ederiz.

 

 

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img