Yeni bir yıl ve yeni umutlar…

Zaman zaman düşünürüm, neden yılbaşılar eski yılbaşı geceleri gibi değil? Değişen biz miyiz yoksa değişen yılbaşı geceleri mi?  Hangi boyutuyla düşünürsem düşüneyim sonunda vardığım nokta önce bizlerin büyümesi ve ek olarak eski kavramların önemini yitirmesi.

Biz çocukken yılbaşı gecelerinin en büyük zevki evlerimize her zaman girmeyen meyvenin, kuruyemişin çeşit çeşit yiyeceklerin evimize girecek olmasıydı.  Şimdiki gibi bolluk olmadığı için, o geceye özel yiyeceklerin evimize girmesi biz çocukları oldukça sevindirirdi.

Tabi o zamanlar komşuluk da çok önemli, annelerimiz komşularımızla o gece ile alakalı plan program yapar. Nasıl toplanalım, kimde toplanalım diye konuşulur. Kim ne pişirsin kim ne alsın diye planlar yapılır sonrasında harekete geçilirdi. Akşamında da o muhteşem yılbaşı masaları kurulurdu. Hep beraber sohbetler edilir,  eğlenilir ve bol bol kahkahalar atılırdı. Biz çocuklara düşende o gecenin tadını çıkarmak olurdu. Bu söylediklerim yeni kuşaklara komik gelebilir elbette ama bizler böyle yetişen nesillerdik.

Biz çocuklar o gece yılbaşı için hazırlanan masanın tadını çıkardıktan sonra kendi aramızda plan yapıp elimizde boş poşetlerle sokağa çıkardık. Mahallede ki komşularımızın kapılarnıı çalıp poşetleri de kapılara asıp komşularımızın meyve ve kuruyemiş koymasını beklerdik. Gecenin sonunda da dolan poşetlerimizi mahalle arkadaşlarımızla bölüşüp evlerimize dağılırdık. Ailelerimizin yanına gidip eğlencenin geri kalan kısmına onlarla devam ederdik. Önce televizyondaki çıkan sanatçıyla şarkılar söylenir sonrada gecenin sonunda çıkan dansöz büyük bir merakla izlenirdi. Sonrada büyük bir çoşkuyla yeni bir yıla girmenin heyecanı, mutluluğu yaşanırdı.

Elbette günümüzde bu bahsettiklerim önemini kaybetti. Önemini kaybetmeyen şeyler; umutlarımız, hayallerimiz, beklentilerimiz. Her yeni yıla girerken umut ederek girmek isteriz.  Sanırım yıllar geçse de değişmeyen tek şey bu.  Yarım kalan işler, yarım kalan aşklar, yarım kalan umutlar yarım kalan v.s.  liste uzar gider sanırım.

2022 yılı bireysel olarak ve ülke olarak hepimiz için kolay geçmesini diliyorum. Hepimizin planlarının, programlarının kısacası umutlarımızın gerçekleşeceği bir yıl olmasını diliyorum.

Hepimize mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum…

Yasemin Bahar İnan
Hayata nereden baktığınız çok çok önemli.

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img