Kalbimizin sesini notalara döken usta: Kayahan

Yüreğiniz kıpır kıpır olduysa bu bahar günlerinde… Ve duygu yüklü notalardan beslenme halindeyseniz… Kısacası yolunuz sevgiden geçiyorsa, Kayahan dinleme vaktiniz de çoktan gelmiş demektir. O zaman, sizleri Büyük Usta’nın şarkılarından oluşan bir çalma listesi yapmaya ve bu satırları okumaya davet ediyoruz.

 

Kayahan 29 Mart 1949’da İzmir’de dünyaya geldi. Babası askerdi ve bu nedenle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşadı. İlk ciddi müzik tecrübesini lise yıllarında yaşadı. 1967’de Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde eğitim gördüğü dönemde, bas gitarist olarak yer aldığı okul orkestrasıyla Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması’na katıldı. Dereceye giremedi ama bu müzik yolculuğunun henüz başlangıcıydı. ‘Yosun Gözlü Sevgilim & Bir Mektubun Var’ isimli ilk 45’liğini 1971 senesinde müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu 45’lik için çalışmalara başladığında henüz 18 yaşındaydı. Genç müzisyen istediği çıkışı yakalayamadı. Karşısına ‘aranjman’ engeli çıkmıştı. Çünkü o dönemin modası, yabancı besteler üzerine yazılan Türkçe güftelerdi.

BAŞKENT’TEN İSTANBUL’A

1970’lerin başında müzik, Kayahan’ın genlerine işlemişti ve aynı dönemde özel yaşamında da büyük değişiklikler yaşanacaktı. 1973’te ilk eşi Nur Açar ile dünya evine girdi. 1974’te kızı Beste’yi kucağına aldı. Ailesinin geçimini sağlamak ve para kazanmak için bir süreliğine turizm sektöründe farklı alanlarda çalışsa da kısa bir süre sonra müziğe kesin dönüş yaptı. 1979’da Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı. ‘Bir Yer Var Güzelim’ adını taşıyan şarkısıyla ‘en iyi söz ve beste’ kategorilerinde 3’üncülük alma başarısını gösterdi. O dönemlerde Ankara’da yaşamakta ve zor şartlar altında müzik yapmaktaydı. Bu üçüncülük Kayahan’ın İstanbul bileti olacaktı.

İYİ ESERLER EMEK İSTER

İkinci 45’liği 1979 yılının Mayıs ayında Yonca Plak etiketiyle piyasaya çıktı. ‘İstanbul Hatırası’ ve ‘Neden Olmasın’ isimli şarkılarıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. O besteleri için çok uğraş veriyordu. Bu durumu 1990’lı yıllarda şu sözlerle açıklayacaktı: “1978 yılına kadar 10 sene boyunca 8 şarkı yazdım ve ‘bunlardan biri olacak’ demiştim. İşte ‘İstanbul Hatırası’ yani ‘İstanbul’da Bir Güzel İstanbul Kadar Güzel’ isimli şarkım 10 senelik sabırla yazılmış bir şeydi. ‘Kar Taneleri’ de o dönem yazılmıştı.”

İLK EUROVISION TECRÜBESİ  

1980 Mayıs ayında Kayahan’ın yeni 45’liği ‘Bekle Gülüm & Ateş’ raflardaki yerini aldı. Artık İstanbul Kayahan’ı tam olarak kabullenmişti. Plak piyasaya çıkışından 13 hafta sonra Hey dergisinin 45’lik listesinde 1 numaraya yükseldi. 1981’de Eurovision elemelerinde Aydın Esen’in, ‘Dostluk’ adlı eserini seslendirdi. Şarkı dereceye giremese de herkesin ilgisini çekti. Eurovision elemeleri bir şarkıcının adını duyurabilmesi için en önemli reklam kanallarının başında gelmekteydi. Kayahan da bunun farkındaydı ve 1981’de başlayan Eurovision yolculuğu çok daha uzun sürecekti. Aynı yıl, yine Hey dergisinin okuyucu oylarıyla, ‘yılın ümit veren şarkıcısı’ seçildi. Son nefesini verene kadar üzerinden asla çıkaramayacağı şöhret gömleğini giymişti bir kere. 1982 senesinde seyirci karşısına ilk albümü ile çıktı. Bu plağa adını veren ‘Canım Sıkılıyor Canım’, ‘Bu Gece Sen Daha Güzelsin’ ve kızı için yazdığı ‘E Bebeğim’ adlı ninni oldukça beğeni kazandı.

 

“Büyük kızım Beste, bir bayram sabahı yatmış uyuyor, yanında ona aldığım kırmızı papuçlar duruyordu… Ve ‘E Bebeğim’i o anda yazdım.”

????

NİLÜFER’LE İLK KEZ

‘Canım Sıkılıyor Canım’ 33’lüğünü dinleyiciler çok beğenmiş ve eleştirmenlerinden de olumlu dönüşler almıştı. Hey dergisinin 1982 anketlerinde ‘yılın albümü’ kategorisinde 5’inci sıraya yerleşti. Bu Gece Sen Daha Güzelsin ise ‘yılın en iyi ikinci şarkısı’ seçildi. 1983 Eurovision Türkiye elemelerinde bir kez daha Kayahan’ın ismi yazıyordu. İki şarkısını Nilüfer ile seslendirdi. Şarkılar finale kalamadı fakat Türk pop müzik tarihine damga vuracak bir iş birliğinin doğuşunu müjdeledi. Kayahan’ın Nilüfer’e verdiği ilk şarkı, ‘Kar Taneleri’ sadece ‘Nilüfer 84’ albümünün değil yılın da en sevilen şarkılarından oldu. Kayahan savaşçı bir kişiliğe sahipti. 1984 Eurovision Türkiye elemelerinde adını finale yazdırdı. Jürinin önerisiyle sözü ve müziği Yusuf Eradam tarafından yazılmış ‘Kaç Para’ isimli şarkıyı seslendirdi ama Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanamadı. Bu dönemde, 1980’li yılların ortasında müzik şirketleriyle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle yeni bir albüm yapmadı ancak Nilüfer’e verdiği şarkılarda adından söz ettirdi. Nilüfer’in 1985’te yayınlanan ‘Bir Selam Yeter’ albümünde ‘Yağmur’ ve ‘Acıkmışım Sevgine’ adlı iki Kayahan şarkısı yer aldı.

KATRAN KARASI GECELER

1986’da ilk kez düzenlenen iki ayrı festivale birden katıldı. Temmuz ayında Kuşadası Altın Güvercin’de Ayşegül Aldinç ile birlikte ‘Masum Küçücük Bir Öpücük’ adlı şarkısını seslendirdi. Aynı yılın ekim ayında ise Antalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda Türkiye adına bu defa besteci olarak dahil oldu. Nilüfer’in seslendirdiği ‘Geceler’ birinci oldu. Türkiye’nin Eurovision fobisi yaşadığı o dönemde Nilüfer’in bu yarışmada Kayahan’ın ‘Geceler’ şarkısıyla aldığı birincilik milli gururu da okşadı. Geceler şarkısından ismini alan Nilüfer 33’lüğü 1987’de piyasaya sürüldü ve yılın en çok satan albümlerinden biri oldu. Aynı yıl Kayahan, TRT’de sunuculuğunu yaptığı çocuk programı için bestelediği şarkıları ‘Merhaba Çocuklar’ adlı bir albümde topladı. 1987’de bir Eurovision tecrübesi daha yaşadı. Finalde ‘Güneşli Bir Resim Çiz Bana’ şarkısı ile yarıştı. Emel & Erdal da bu şarkıda Kayahan’a eşlik etti. Uluslararası sahne biletini yine alamaz ve yine pes etmez… 1988’de bir kez daha Eurovision finallerindedir. Sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Sokak Kedisi’ şarkısıyla finalde yarışan Kayahan’ın orkestrasında İskender Paydaş ve o günlerde kimselerin tanımadığı Mirkelam da yer almaktaydı.

 

“Geceleri tamamlamam iki sene sürdü. Dikkat edenler anlayabilirler, dantel oyası gibidir. Çok şey vardır içinde. Yüksek matematik vardır aslında.”

 

ESMER GÜNLER FIRTINASI!

1988 yazında ‘Benim Şarkılarım’ adını verdiği albümü piyasaya çıkar. Bu albümdeki şarkılardan biri de ‘Esmer Günler’dir. Esmer Günler, aynı zamanda Nilüfer’in 1988 sonbaharında çıkan albümünün isim şarkısı olur. İki yeni Kayahan şarkısı; ‘Mor Menekşe’ ve ‘Seni Seviyorum’ da albümün hit şarkıları arasında isimlerinden söz ettirir. Kayahan bu albümün müzik direktörlüğünü de üstelenir. 1988 yılında ise Zerrin Özer, Dünya Tatlısı albümünde ‘Yoksun Sen’ adlı bir başka yeni Kayahan şarkısı yorumlar. 1989 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde yine finalisttir ve ‘Melankoli’ şarkısıyla yarışır. Ona vokal olarak Demet Sağıroğlu eşlik eder. Birinciliği 8 puan farkla Timur Selçuk’a kaptırır. Aynı senenin temmuz ayında bu kez ‘Siyah Işıklar’ albümü yayınlanır. Şarkılar, sahibinin sesiyle ulaşır milyonlara bu kez… Bunlardan biri de bir yıl önce Sezen Aksu’nun seslendirdiği ‘Hep Karanlık’ olacaktır.

..VE EUROVISION ZAFERİ GELİR

1990 Eurovision Şarkı Yarışması, Türkiye elemelerinde yıllar boyunca gösterdiği emeğin karşılığını alır. Kayahan, ‘Gözlerinin Hapsindeyim’ isimli şarkısıyla ülkesini temsil etmeye hak kazanır. O akşam birinci olduğunda dudaklarının arasından şu sözler dökülecektir: “Eurovision, 26 senedir uğraştığım, daha önceleri pek kimselerin inanmadığı ancak benim çok inanarak başladığım bir yoldu…” 5 Mayıs 1990 gecesi, Zagrep’te gerçekleştirilen finalde, 21 puanla 17’inci olur fakat bu derece şarkının Türkiye’de hit olmasının önüne geçemez. 1990’ın Ağustos ayında Nilüfer’in ‘Sen Mühimsin’ albümü piyasaya çıkar. Bu albümün müzik direktörü Kayahan olur. 6 şarkının sözü ve müziği ona aittir.

KAYAHAN ŞARKILARI KAPIŞ KAPIŞ!

1991’de piyasaya sürdüğü albümle aynı ismi taşıyan ‘Yemin Ettim’ ise Kayahan’ın yumuşak doku kanseri nedeniyle hastanede yattığı 1990 yılında yazılmıştır. Doktorlar ona 6 aylık ömrü kaldığını söylemiştir ama o hayata tutunur. 1992’ye gelindiğinde, ‘Yemin Ettim’ ile zirvedeki yerini sağlama alır. Bu şarkı İbrahim Tatlıses ve Muazzez Abacı’nın albümlerinde de yer alarak fırtınalar estirir. Kayahan besteleri yağmur gibi Türk halkının üzerine yağmaktadır ve bu durumdan herkes memnundur. 1992’de ‘Odalarda Işıksızım’ albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan şarkılar da kısa zamanda hit olacak ve 1992 yılı onun için çok parlak geçecektir. Odalarda Işıksızım, aynı yıl hem Emel Sayın hem de İbrahim Tatlıses tarafından seslendirilecektir. Aynı albümdeki bir başka hit şarkı da ‘Beni Anlamadın Ya’ olur.

İKİ ŞARKI İKİ HİT

1993’te ‘Son Şarkılarım’, 1995’te ‘Benim Penceremden’, 1996’da ‘Canımın Yaprakları’ adlı Kayahan şarkıları ortalığı yıkar geçer. Sabahlar Uzak, Her Şeyden Çok, Sarı Şekerim gibi hitleri bu albümlerde yer alır. Benim Penceremden’ albümünde yer alan ‘Allah’ım Neydi Günahım’ İbrahim Tatlıses tarafından seslendirilen üçüncü Kayahan şarkısı olacaktır. 1997’de Nilüfer ve Kayahan iş birliği iki büyük hit daha yaratır. ‘Nilüferle’ albümünde Kayahan imzalı ‘Mavilim’ ve sözlerini yazdığı ‘Çok Uzaklarda’ senenin en sevilen şarkıları haline gelir.

Beste Açar

İPEK TÜTER İLE EVLENİR

Uzun yıllar vokalistliğini yapan Demet Sağıroğlu’nun kendi kanatlarıyla uçmaya başladığı 1995’ten itibaren İpek Tüter ile çalışmaya başlar. İlk kızı Beste Açar’ın annesi Nur Hanım ile 1991 yılında ayrılan Kayahan, 1992 yılında ikinci evliliğini yaptığı Lale Yılmaz’dan ise 1993’te boşanır. 1999’da İpek Tüter ile dünya evine girecektir. Bu evlilikten ikinci kızı Aslı Gönül dünyaya gelir. 1997 yılında yayınlanan yeni Kayahan albümü ise ‘Emrin Olur’ adını taşır. Kayahan 2000 yılında da Gönül Sayfam albümü ile adından söz ettirir.

İpek Tüter ve Kayahan

GÖMEÇ GÜNLERİ BAŞLAR

2000’lerde, İstanbul’dan Balıkesir Gömeç’te aldığı Gönül Köşkü’ne taşınır. Gömeç’teki İnta Sevgi Köyü’nün cadde ve sokaklarına Kayahan’ın şarkılarının adı verilir. 2001’de yayınlanan Büyük Aşkım albümünde, Nilüfer uzun bir aradan sonra ‘Büyük Aşkım’ ve ‘Söz Güzelim’ adlı iki Kayahan şarkısını seslendirir. 2002’de eşi İpek Açar’ın Kayahan Şarkıları isimli albümü için bir kez daha prodüktörlüğe soyunur. 2002 yılında ‘Ne Oldu Can’, 2004’te ‘Kelebeğin Şansı’ adlı albümleri çıkar piyasaya. Hastalığı 2005’te yeniden nükseder ama o yazmaya devam eder. 2007 yılında ‘Biriciğime’ albümü yayınlanır. ‘Ne Oldu Can’ albümünde yer alan ‘Bir Aşk Hikayesi’ şarkısı büyük ses getirir. 2011’i ise 365 gün isimli şarkısıyla karşılayacaktır. 2014’te ise Sezen Aksu’dan Tarkan’a, Ajda Pekkan’dan Sıla’ya kadar Türk pop müziğinin önemli isimleri ‘Kayahan En İyileri’ isimli saygı albümünde bir araya gelir.

Aslı Gönül Açar ve İpek Tüter

HASTALIĞI YENİDEN NÜKSEDER

İlk olarak 1990 yılında bacağında çıkan yağ bezesine baktırmak için gittiği hastanede kansere yakalandığını öğrenen usta sanatçı, dört ameliyatın yanı sıra radyoterapi tedavileri görür fakat bunlar da deva olmaz. Büyük Usta, 3 Nisan 2015 tarihinde hayata gözlerini yumar. O, müzik piyasasında telif hakları konusunda verdiği mücadeleyle, bugün özellikle bestecilerin ve söz yazarlarının daha fazla kazanmasında büyük rol oynadı. Akıllara ve kalplere kazınan onlarca eser bıraktı. Ve dediği gibi; o müthiş şarkılarla, yolu sevgiden geçen herkesle bazı günler bir yerlerde buluşmaya devam ediyor.

Nilüfer’le 2014’te barışır

1981’de başlayan Kayahan-Nilüfer iş birliği, şarkıların telif hakları nedeniyle bozulur. Yaşanan kırgınlık sonrasında Kayahan şarkıları, müzikseverlere Nilüfer’in sesinden ulaşmayacaktır. Ancak bu kırgınlık 2014 yılında sona erer.  

 

16 Albüm çıkardı.

7 Tekli ve 45’lik çıkardı.

29 Bostancı Gösteri Merkezi’nde 1992’de 29 gün üst üste konser verdi.

29 Ekim 1992 tarihinde Ankara Kızılay Meydanı’nda 160 bin kişiye konser verdi.

Son Eklenenler

Japonya’da ‘Beni-Koji’ tüketimi: Beni-Koji ile ilgili ölüm sayısı artıyor

Japonya'da takviye diyet gıdası beni-koji nedeniyle yaşanan ölümlerle ilgili endişe artıyor. Kobayashi Pharmaceutical Co. firmasının açıklamasına göre,...

Rüyalardan doğan manastır: Sümela

Trabzon’un yemyeşil vadisinde sanki sırtını ardındaki dağa yaslamış gibi bin 600 yıldır ayakta duruyor. Uçurumun kenarında adeta...

Hayatlara dokunan bir psikoterapist: BAŞAK GÜRTEKİN TOPRAK

Bir Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, akademik hayatını sağlık politikalarına adamış bir aktivist, aile şirketlerine danışmanlık...

Alkışlar Nevin Yılmaz’a

Başarılı tiyatro oyuncusu Uğur Aslan, “Afara: Bir Arabesk Müzikali” isimli oyununu kanser hastası kadın depremzedeler için sahneledi....
spot_imgspot_img

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img